Profesjonalne budowy domów i obiektów – przebieg procesu krok po kroku
Każda poważna inwestycja wymaga przemyślanych decyzji, co szczególnie wyraźnie widać na przykładzie budowy. Niezależnie od tego, czy mówimy o domu jednorodzinnym, czy o obiekcie przemysłowym lub biurowym, budowa wymaga długiego szeregu skomplikowanych formalności, procedur i działań. Nieprzypadkowo to zadanie powierza się często zespołowi profesjonalistów. Poniżej przedstawiamy zarys procesu budowy i wyjaśniamy, jak go zaplanować, by rezultaty były satysfakcjonujące.
Budowy domów i obiektów – od czego należy zacząć?
Pierwszym koniecznym krokiem, by budowa mogła się rozpocząć, jest zakup działki budowlanej lub zmiana statusu posiadanej działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Już na tym etapie warto nawiązać kontakt z wyspecjalizowaną firma oferującą całościową obsługę inwestycji.
Polskie prawo nie ułatwia zbyt wiele ani przyszłym właścicielom domów, ani małym inwestorom w nieruchomości, dlatego też pomoc przy legalnym przeprowadzeniu formalności może oszczędzić sporo problemów.
Przed początkiem budowy potrzebny będzie plan budynku stworzony przez architekta, a także kilkanaście różnych dokumentów, dotyczących m. in. dostaw mediów, warunków dojazdu czy samego pozwolenia i zgłoszenia budowy. Nietrudno się w tym pogubić! Na całe szczęście pomoc w postaci kompleksowych usług doświadczonej firmy jest w zasięgu ręki.
Stan zerowy i stan surowy – kolejne etapy prac budowalnych
Po dopełnieniu potrzebnych formalności, zatrudnieniu ekipy fachowców i wybraniu kierownika budowy można wreszcie przystąpić do pracy. Minie jednak trochę czasu, nim wymarzony dom czy biuro zaczną przypominać przepiękne budynki z architektonicznych wizualizacji.
Pierwszy etap w tej części inwestycji nazywany jest stanem zero obiektu. By jak najszybciej przejść od stanu zero do stanu surowego, potrzebne będzie ogrodzenie działki, a także konsultacje z geodetą, wylanie fundamentów, utworzenie piwnicy i instalacji wod-kan. Stan zero to także czas, w którym powstaje izolacja termiczna oraz zabezpieczenie przed wilgocią. Na terenie działki gromadzone są też materiały i urządzenia konieczne dla postępu budowy.
W stanie surowym otwartym budowy domów i obiektów mają na celu postawienie ścian i klatek schodowych, a także wykonanie konstrukcji dachu i jego pokrycia. Powstają wtedy też rynny i kominy, a budynek zaczyna przypominać swój projekt.
Następnie mamy do czynienia ze stanem surowym zamkniętym – to czas na montaż drzwi, okien, bram, a także parapetów i balustrady. Na ogół powstają wtedy również posadzki, ogrodzenia, tynki i elewacje. Ale czy to oznacza, że można się już wprowadzać lub rozpoczynać działalność? Niedługo, ale jeszcze nie na tym etapie – konieczne będą jeszcze ostatnie prace wykończeniowe.
Prace wykończeniowe i odbiór budynku – ostatnie kamienie milowe budowy
Teoretycznie budynki w stanie surowym zamkniętym nadają do zamieszkania, w praktyce jednak byłoby to bardzo uciążliwe rozwiązanie. Konieczna jest przecież działająca instalacja elektryczna, ogrzewanie, drzwi wewnętrzne i parapety, płytki czy panele. W budynku pojawia się też stolarka, przeprowadzany jest biały montaż, czyli instalacja armatury, a ściany i sufity zyskują kolory.
Te i wiele innych detali powstaje podczas prac wykończeniowych oraz montażowych, które stanowią końcowy etap budowy. To czas, w którym radość z oczekiwania na odebranie budynku miesza się często z irytacją u przyszłych właścicieli. Przejście przez ten okres będzie łatwiejsze z pomocą doświadczonej firmy budowlanej, która na bieżąco będzie czuwać nad przebiegiem prac oraz fachowością podwykonawców, reagując od razu na każdą nieprawidłowość.
Gdy prace wykończeniowe dobiegną końca, budynek może zostać już oddany przez kierownika budowy inwestorowi. Zakończenie budowy trzeba będzie jeszcze zgłosić do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, ale nowy właściciel może się już cieszyć tym, co najważniejsze, i przystąpić do użytkowania swojej inwestycji.