Formalności budowlane – z fachową pomocą są prostsze!

Własny, wymarzony dom, a może ambitna inwestycja deweloperska? Typ budowy nie ma tu znaczenia – prawo jest nieubłagane. Dokumentów i pozwoleń koniecznych dla przeprowadzenia budowy jest tak wiele, że łatwo już na wstępie poczuć zniechęcenie. Ale dzięki wsparciu specjalistów ten niezbędny etap budowy szybko stanie się tylko wspomnieniem, a widok powstającej inwestycji upewni cię, że było warto!

Formalności budowlane – z czego wynikają?

W myśl przepisów prawnych obowiązujących w 2022 roku każda budowa domu do 70 m2 nie wymaga uzyskania wcześniejszego pozwolenia. Jednak metraż ten odpowiada zaledwie nieco większemu mieszkaniu, nic więc dziwnego, że większość właścicieli działek decyduje się na postawienie czegoś większego, co lepiej spełni potrzeby ich rodziny. Jeśli i ty do nich należysz, już na początku musisz przygotować się na zderzenie z urzędami, pilnowanie rozmaitych dokumentów, dat i procedur, a także na uiszczanie koniecznych opłat.

Obowiązujące w Polsce formalności budowlane wynikają z ustawy o prawie budowlanym, a także z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Liczba spraw do załatwienia jeszcze zanim na twojej działce zostaną wylane fundamenty może brzmieć naprawdę męcząco. Ale jedyny sposób, by nie musieć się już przejmować formalnościami, to zmierzyć się z nimi w planowy, konkretny sposób. Na szczęście nie musisz być w tym sam – jesteśmy po to, by ci w tym pomóc!

Najważniejsze formalności przed rozpoczęciem budowy

Jeśli twoja budowa ma się odbyć na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, musisz stosować się do jego postanowień. Choć nakłada to pewne ograniczenia na twoją inwestycję, z drugiej strony niesie też korzyści – mniej dokumentów do załatwiania. Gdy taki plan nie istnieje dla twojej działki, będziesz potrzebować decyzji o warunkach zabudowy. Jej otrzymanie będzie jednak możliwe dopiero po przedstawieniu szeregu dokumentów, m. in. z gazowni i elektrowni, mapy terenu i jej planowanego sposobu zagospodarowania czy informacji o dostępie do drogi.

Jak widać, już na wstępie mamy do czynienia z całą masą dokumentów, a do początku budowy jeszcze daleko! Co więcej, to niestety nie wszystko. Zanim architekt będzie mógł stworzyć projekt zaplanowanego przez ciebie budynku, będzie potrzebował mapy do celów projektowych, stworzonej przez geodetę. Niekiedy konieczne będzie także zlecenie mu badań gruntu.

Nie obejdzie się też bez decyzji o warunkach przyłączenia do mediów i dostaw energii, wypisu i wyrysu z rejestru gruntów, i oczywiście projektu architektonicznego – indywidualnego lub gotowego z odpowiednimi adaptacjami. W zależności od położenia danej działki mogą być ci potrzebne także inne dokumenty. Co więcej, nakreślony powyżej scenariusz nie obejmuje sytuacji, w których działka przeznaczona pod budowę musi zostać jeszcze odrolniona.

Problemy z formalnościami? Dla nas to żaden problem!

Formalności budowlane w Polsce da się bez wątpienia przeprowadzić samodzielnie. Nie tylko te początkowe – możesz na własną rękę zatrudnić kierownika budowy i dziennik budowy, kontrolować podwykonawców czy stworzyć kosztorys, bez którego bank nie udzieli ci kredytu.

Ale jeśli chcesz, by długo wyczekiwanej inwestycji nie przysłoniły ci tysiące drobiazgów, znacznie łatwiej będzie się z nimi zmierzyć pod opieką zespołu, który wie, co robi. To właśnie zadanie Biura Obsługi Inwestycji de Janauis BP. Nasz firma powstała, by oszczędzić stresu małym i dużym inwestorom. Wiemy, jak skomplikowane i frustrujące może być starcie z zawiłościami prawa budowlanego, i jak wiele rzeczy może się nie udać podczas budowy.

Dlatego też przez lata rozwoju firmy skoncentrowaliśmy nasze wysiłki na zatrudnieniu wszechstronnego zespołu ekspertów oraz na nawiązywaniu trwałych kontaktów z rzetelnymi podwykonawcami. Twoje formalności to od dziś nasza sprawa! Dopilnujemy każdej najmniejszej kwestii, uzyskamy potrzebne dokumenty i pozwolenia – wszystko po to, byś ze spokojem mógł rozpocząć budowę.