W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi decyduje się na zakup działki. A wszystko po to, aby potem można było wybudować na niej swój wymarzony dom jednorodzinny. Dlaczego się na to decydują? Na pewno główną przyczyną jest chęć usamodzielnienia się oraz dość mieszkania w bloku. Jednak nie każdy wie, ale wiąże się to ze sporą papirologią i załatwianiem mnóstwa spraw i pozwoleń. Jednak nie tylko to jest ważne. Ludzie często decydują się na kosztorys budowlany. To pozwoli im zaplanować wydatki i ewentualnie dobrać kredyt na sumę, jaka jest im potrzebna. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić, czym jest kosztorys budowlany oraz na czym polega. Dlatego też, jeśli ktoś szuka informacji na ten temat, to zdecydowanie powinien zapoznać się z treścią tekstu. Być może kogoś on nie tyle co zainteresuje, ale i zainspiruje do skorzystania z takiej usługi.

Co to jest i na czym polega kosztorys budowlany?

     Bardzo dużo osób decyduje się na tego typu usługę, jaką jest wykonanie kosztorysu budowlanego. Szczególnie teraz, gdy materiały są z roku na rok coraz droższe. Kiedyś potrzebowalibyśmy na przykład 200 tys. a teraz może to być nawet 300 tys. Dlatego lepiej mieć zrobiony taki kosztorys. Przynajmniej każda osoba, która zamierza się budować, będzie wiedziała na czym stoi. Niestety nie każdy wie, co to w ogóle jest. Otóż jest to nic innego jak pewnego rodzaju dokument, który tworzony jest zazwyczaj przy okazji dokonywania prac budowlanych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w dość rzetelny i sprawny sposób oszacować wszystkie koszty, które wiążą się oczywiście z wykonywaną budową. Ponadto kosztorys jest w stanie określić wartość wszystkich nakładów, które trzeba będzie ponieść na  wykonanie inwestycji, budowli domu lub obiektu. Ponadto takie coś sporządza się przeważnie w różnych fazach procesu inwestycyjnego i dla różnych celów.

      Taki dokument ma charakter finansowy, który jest także respektowany przez różne strony, które są w jakimś stopniu zaangażowane w proces realizowanej inwestycji budowlanej.  Jak wygląda dobrze zrobiony kosztorys? Na pewno określa on wyliczanie kosztów zgodnie z przyjętymi metodami.

Rodzaje kosztorysów

     Nie każdy wie, ale możemy wyróżnić różne rodzaje kosztorysów. Zaliczamy do nich, między innymi:

– kosztorys ofertowy,

– kosztorys inwestorski,

– kosztorys podwykonawczy,

– kosztorys zamienny,

– kosztorys ślepy.

Czy można samodzielnie zrobić kosztorys budowlany?

Z pewnością są osoby, które zastanawiają się, czy taki kosztorys budowlany można zrobić samodzielnie. Oczywiście, że jest taka możliwość. Ale w takim przypadku trzeba wykazać się sporą wiedzą i znajomością aktualnych stawek na rynku. Jednak zdecydowanie szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest zlecenie jego wykonania odpowiednim osobom. Muszą być to osoby, które mają uprawnienia budowlane. To jest wiarygodniejsza opcja, szczególnie jeśli chodzi o bank. W internecie można znaleźć wiele firm, które zajmują się tworzeniem tego typu dokumentów. Można nawet poczytać opinie, które zostały wystawione przez poprzednich klientów. To w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Ile kosztuje kosztorys budowlany?

Warto dodać, iż zrobienie takiego kosztorysu budowlanego przez specjalistę jest usługą płatną. Jednak nie jest to jakoś bardzo drogie. Otóż cena wynosi około 450 zł. Niby dużo, ale jeśli spojrzymy na to, co tak naprawdę się w tym dokumencie znajduje, to cena nie będzie wysoka. Można znaleźć tam bardzo dokładne, realne koszty, jakie trzeba ponieść. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, jak wysokie musi być zaciąnięte przez nas zobowiązanie.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż zdecydowanie warto zainwestować w kosztorys budowlany. Jest on pomocny, szczególnie na początkowym etapie budowy. Ponadto stanowi on dobry punkt odniesienia dla każdego inwestora. Nawet jeśli chodzi o instytuację jaką jest bank. Dzięki temu każdy kto planuje budowę może zaplanować sobie swój budżet. Do tego będzie wiedział, czego może spodziwać się w przyszłości.